راه‌های ارتباط با دیگران را بیاموزید

بسیاری از ما نگران هستیم تحقیر شویم یا مورد بی‌اعتنایی دیگران قرار بگیریم و به همین دلیل همیشه سعی خواهیم کرد در برخورد با اشخاص و حتی در مواقع ضروری و گرفتاری، رفتاری مثبت از خود نشان دهیم با این طرز برخورد اشخاص طرف صحبت ما احساس بهتری پیدا می‌کنند.
اگر شما در بین دوستانتان کسی را دارید که وی نیز دوستان زیادی دارد هر جا که بروید، پیش‌بینی دیدن چهره‌ای آشنا کاملا طبیعی است. فراموش نکنید ما در عصری زندگی می‌کنیم که ارتباطات تاثیر زیادی دارند و داشتن نفوذ در میان مردم به ما کمک زیادی خواهد کرد.اکثر ما اگر بدانیم مورد علاقه و توجه دیگران هستیم می‌توانیم ناراحتی‌ها و فشارهای زیادی را تحمل کنیم. در برخورد مناسب به طرف مقابل خود می‌گویید با آن که از کار یا سخن شما دلگیر هستم اما به شما احترام می‌گذارم. در زیر چند نمونه از روش‌های داشتن برخوردهای مناسب را بخوانید:
1- اغلب مردم دوست دارند بر کارشان ارج گذاشته شود. بیشترین اضطراب افراد از این است که تحقیر شوند و مورد قبول واقع نشوند یا درباره آنها داوری شود.
2- طرف صحبت خود را مطمئن کنید علیرغم این که از دست او عصبانی یا با او موافق نیستید، احترامش را حفظ خواهید کرد.
3- بگذارید مخاطب صحبت شما بداند می‌خواهید مسئله موجود را به شکل رضایت‌بخشی حل کنید.
4- از شخصیت کسی انتقاد نکنید، انتقاد شخصی با انتقاد از کار و رفتار متفاوت است.
5- مهارت‌های گوش دادن و ابراز وجود کردن در نهایت روشن هستند. ارتباط واقعی ناشی از روح احترام برای خود و برای طرف مقابل شماست. اگر هدف شما این است که حق به جانب بودن خود را ثابت کنید و اگر می‌خواهید آنها را مقصر بدانید هر شیوه ارتباطی بی‌تاثیر می‌شود. اما اگر هدف شما حل مسئله است و می‌خواهید با طرز فکر و احساس طرف مقابل خود آشنا شوید این روش‌ها در حکم ابراز مطمئن هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.
در برخورد با افراد تکنیک‌های بسیاری وجود دارد که رعایت آنها شما را در برقراری ارتباط با دیگران کمک خواهد کرد.
الف – لبخند زدن: وقتی کسی با روی خوب و خوش همراه با تبسم با فرد دیگری به صحبت می‌پردازد در حقیقت او با این طرز رفتار خویش می‌خواهد به طرف مقابل بفهماند مایل است با او رابطه برقرار کند.
ب – برخورد خوش: زمانی که در برخورد با دیگران رفتار شما رسمی و دور از نشانه‌های دوستی است به طور حتم نباید انتظار داشته باشید، طرف مقابل به دوستی با شما تمایلی داشته باشد. در برخورد با دیگران گشاده‌رو باشید.
ج – رفتار دوستانه: با رفتار خوب خود به طرف صحبت خویش عملا نشان دهید که به دوستی او علاقه‌مندید و برای او و برای گفته‌هایش احترام بسیاری قائل هستید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود با دوستان خود به اشتراک بگذارید